Choroby

Moje dziecko ma biegunkę – co mogę zrobić zanim udam się do lekarza?

Informacja prasowa Warszawa, 30.11.2018 r.

Moje dziecko ma biegunkę – co mogę zrobić zanim udam się do lekarza?

Biegunka atakuje zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie. Jak wynika z badania marki Tasectan , aż 75% rodziców musi wówczas zmienić plany i zostać z dzieckiem w domu. Najczęściej w tej trudnej sytuacji umawiają oni wizytę u lekarza. Potwierdza to 60% ankietowanych. Zanim jednak dotrzemy do przychodni, powinniśmy zacząć działać. Ekspert – lekarz, pediatra podpowiada o co warto zadbać w momencie pojawienia się pierwszych oznak biegunki u dziecka.
„Rola rodziców jest bardzo istotna. Przed udaniem się do lekarza, powinni oni bardzo czujnie monitorować stan dziecka, oceniać stopień jego odwodnienia, uzupełniać płyny i elektrolity, włączyć dietę, bo to mogą zrobić sami, zanim pojawi się zalecenie lekarskie. Powinni też sięgnąć po bezpieczny preparat przeciwbiegunkowy, dopuszczony do stosowania u dzieci. Taki, który będzie skracał czas trwania biegunki, a także spowoduje zmniejszenie liczby stolców, ale bez hamowania perystaltyki jelit” – powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.
Lekarz czy farmaceuta?
Porady farmaceuty są najważniejsze jedynie dla 1/4 ankietowanych rodziców (25%), a aż 63% bierze je pod uwagę w następnej kolejności. Jak wynika z badania marki Tasectan, rodzice podczas problemów z nadmiernym wypróżnianiem u swojej pociechy, przede wszystkim zwracają się po poradę do lekarza.
Z przytoczonego badania wynika również, że najczęstszymi sposobami na biegunkę, na które stawiają rodzice są: probiotyki (76%), odpowiednie nawadnianie organizmu (75%), lekkostrawne posiłki (69%), a także preparat na zatrzymanie biegunki (65%) i elektrolity (63%). I słusznie, bo właśnie takie środki zapobiegawcze zalecane są przez pediatrów.
Warto pamiętać, że preparaty na biegunkę, które stosujemy u dzieci muszą posiadać dopuszczenie dla wieku dziecka, które ma być leczone i jak najlepszy profil bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów antybiegunkowych. Warto jednak rozważyć te, które zawierają pochodne taniny. Najlepiej, aby były w formie jak najbardziej przystępnej dla dziecka – np. w postaci bezsmakowych saszetek, których zawartość można rozpuścić w niewielkiej ilości wody.

Materiał powstał w ramach akcji edukacyjnej, którego patronem jest dystrybutor marki Tasectan.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy