Alergia

Czy to już koniec dramatu chorych na ciężką astmę oskrzelową?

Konferencja pod tym tytułem odbyła się w Światowym Dniu Astmy – 5 maja 2009 roku – w Warszawie. Konferencję poświecono tematyce problemu astmy w naszym

Konferencja pod tym tytułem odbyła się w Światowym Dniu Astmy – 5 maja 2009 roku – w Warszawie. Konferencję poświecono tematyce problemu astmy w naszym kraju – zwłaszcza zagadnieniu ciężkiej astmy oskrzelowej, która dotyka około 1500 osób spośród 4 mln chorych na astmę Polaków.

008019c.JPGKonferencja rozpoczęła się od wykładu Prof. Jerzego Kruszewskiego prezentującego sytuację epidemiologiczną alergii i astmy w Polsce. Obecnie w Polsce maleje liczba hospitalizacji i zgonów z powodu astmy, a jednocześnie rośnie liczba wykrywanych przypadków tej choroby. Poziom profilaktyki i diagnostyki astmy w Polsce nie jest jednak wystarczający, gdyż szacunkowo połowa astmatyków ma źle rozpoznaną chorobę, co skutkuje nieprawidłowym jej leczeniem z wykorzystaniem np. pogarszających stan chorego antybiotyków.

Prof. Piotr Kuna swoje wystąpienie poświęcił prezentacji sytuacji chorego w kontekście jakości życia z astmą. O dolegliwości jaką jest duszność świadczy najlepiej przykład służb specjalnych, które poprzez duszenie przesłuchiwanego potrafią wymusić skuteczniej zeznania niż przez zadawanie bólu. Prof. Kuna zwrócił uwagę, na to iż niedopuszczalna, przy dostępności leków i możliwości prawidłowego leczenia, jest sytuacja zgonów z powodu astmy. Niestety w Polsce z powodu właśnie tej choroby co 6 godzin umiera człowiek, dając liczbę około 1500 zgonów rocznie. Zebranym na Konferencji został zaprezentowany przez Prof. Kunę Program POLASTMA mający ograniczyć zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutki astmy – dotykające w szczególności chorych na ciężką astmą oskrzelową.

Sytuacja cierpiących na najcięższą odmianę astmy jest o tyle trudna, gdyż niska liczebność ich populacji wstrzymuje proces refundacji leków, których jednorazowa dawka potrafi przekraczać koszt 2000 zł, zaś miesięczna kuracja to kwota około 4000 zł. Koszt implementacji programu kierowanego do najbardziej potrzebującej grupy około 200 chorych to zdaniem Prof. Kruszewskiego około 2 mln złotych rocznie. Jak jednak stwierdził Dyrektor Gabinetu Prezesa NFZ – dr Robert Zawadzki – niestety na ten moment NFZ nie planuje wyasygnowania tej kwoty z posiadanych środków.

Szczególnie ważne i poruszające były wystąpienia chorych na astmę ciężką – Jolanty Woźniak z Organizacji „Odzyskać Oddech” oraz Gen. Gromosława Czempińskiego, którzy przedstawili zebranym dramatyczne historie swojej choroby, uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie w niemal każdym aspekcie życia, jak np. brak możliwości przejścia odcinka 200 metrów bez kilkukrotnego odpoczynku czy też podrażnienia dróg oddechowych na wszelkie kuchenne zapachy. Przywoływane przez chorych nieskuteczne próby poszukiwania właściwego leczenia tak wyczerpującej choroby – m. in. z wykorzystaniem komórek macierzystych czy też nawet pomocy znachorów – pogłębiały jeszcze bardziej ich ciężki stan.

Konferencja zakończyła się optymistyczną informacją o bliskiej refundacji drogich dotychczas leków, co może znacznie poprawić jakość życia chorych na ciężką astmę oskrzelową. Obecny na Konferencji przedstawiciel Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia – dr Artur Fałek – zapowiadał rychłe wdrożenie procedur refundacyjnych po pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych. Warto dodać, iż Konferencja cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród mediów – relacje i doniesienia o niej zamieściły takie media jak Telewizja Publiczna (Teleexpress, Panorama, TVP Info), I Program Polskiego Radia, Onet.pl, Gazeta Wyborcza. Ponadto informacje o Światowym Dniu Astmy i zorganizowanej w związku z tym Konferencji można było usłyszeć w mediach lokalnych (np. Radio Ziemi Wieluńskiej, Radio Płock, Radio Nakło).

Z relacją audio z Konferencji można się zapoznać pod adresem – www.prasowe.com/swiatowy-dzien-astmy-dzwiek natomiast pod tym adresem www.prasowe.com/astma dostępny jest film prezentujący najważniejsze wypowiedzi z Konferencji.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne

hastagi na stronie:

#leki refundowane dla astmatykow #gromosław czempiński choroba

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy