Alergia

Chroń malucha przed AZS, Atopowe zapalenie skóry

zdj
Istotną rolę w powstawaniu atopowego zapalenia skóry odgrywają czynniki genetyczne. Choroba rozwija się na podłożu atopii – czyli nieprawidłowej, nadmiernej reakcji na alergeny – dlatego

Istotną rolę w powstawaniu atopowego zapalenia skóry odgrywają czynniki genetyczne. Choroba rozwija się na podłożu atopii – czyli nieprawidłowej, nadmiernej reakcji na alergeny – dlatego konieczne jest zabezpieczenie noworodków i starszych dzieci z genetyczną skłonnością do atopowego zapalenia skóry przed kontaktem z alergenami.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, trudną do całkowitego wyleczenia, o zmiennym nasileniu objawów – dlatego bardzo ważne są obserwacja, poznanie przyczyn nasilenia i minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Zwykle zmiany na skórze (rumień, obrzęk, wysięk, strupki, łuszczenie) zlokalizowane są w zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy, szyi i w okolicach nadgarstków. Są one często połączone z najbardziej dokuczliwym objawem – suchością skóry, która szczególnie nasila się w nocy – występuje u 98% chorych. Suchość skóry dotycząca chorych na atopowe zapalenie jest niezależna od zjawisk immunologicznych, jej przyczyną jest głównie upośledzenie czynności gruczołów łojowych oraz zmniejszenie ilości naturalnych czynników nawilżających. Występowaniu suchości skóry często towarzyszy swędzenie, które prowokuje chorego malucha do drapania, co z kolei nasila stan zapalny w skórze i powoduje wzrost wrażliwości na czynniki drażniące. Dlatego w momencie pojawienia się u dziecka silnych objawów AZS, można nałożyć na noc bawełniane rękawiczki. Wówczas dziecko nie rozdrapie suchej skóry, a błędne koło AZS zostaje zahamowane.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry należy z wyjątkową determinacją skupić się na odnajdywaniu czynników alergicznych, wywołujących objawy oraz zaostrzenia, przeprowadzając wszelkie możliwe i dostępne badania diagnostyczne, ze szczególnym uwzględnieniem analizy diety małego dziecka. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach uzasadnionych klinicznie stosować środki farmakologiczne – mówi Lek. Med. Zbigniew Kurzyca, specjalista pediatra, alergolog. W przypadku tej choroby bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia intensywna pielęgnacja. Należy pamiętać, że tradycyjne produkty do pielęgnacji nie są wskazane dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry – przy długim stosowaniu mogą powodować zwiększenie objawów choroby! – dlatego warto sięgać po produkty określane jako hipoalergiczne – czyli nie zawierające składników z grupy często alergizujących. – dodaje Lek. Med. Zbigniew Kurzyca. Aby zapobiegać zaostrzeniu schorzenia warto używać hipoalergicznych kosmetyków, które odpowiednio nawilżają i natłuszczają suchą skórę dziecka, a zarazem mają właściwości lecznicze wspomagające terapię. Preparaty te powinny być dobierane indywidualnie ponieważ stopień nawilżenia i elastyczność naskórka zależy od warunków otoczenia, temperatury, wilgotności powietrza, aktywności oraz diety chorego.
zdjęcie dziecka
Nadwrażliwa skóra chorych na atopowe zapalenie reaguje na kontakt z silnymi detergentami do prania odzieży oraz intensywnymi substancjami zapachowymi niealergicznym wypryskiem z podrażnienia, co ma duże znaczenie praktyczne, ponieważ pogarsza to przebieg choroby podstawowej, jaką jest AZS. Idealne środki do prania ubranek dzieci z problemami atopowego zapalenia skóry muszą być pozbawione składników, które podrażniają wrażliwą skórę – wybielaczy optycznych, aktywatorów TAED i sztucznych barwników. Przykładem może być hipoalergiczny proszek JELP, którego receptura oparta jest na przetestowanych, najdelikatniejszych składnikach, które skutecznie walczą z uporczywym brudem, chroniąc jednocześnie skórę malucha przed atopowym zapaleniem.

* Atopowe zapalenie skóry opodłożu alergicznym jest jedną z najczęstszych chorób skóry wieku dziecięcego.
* Częstość występowania AZS wśród dzieci do lat 7 ocenia się na 15-20%.
* Jest to choroba małych dzieci – u 45% chorujących pierwsze objawy pojawiają się przed 6 miesiącem życia.

* Na podstawie: Atopowe zapalenie skóry, Poradnik dla lekarzy, prof. dr hab. Ryszard Kurzawa, lek. med. Małgorzata Wanat-Krzak, Wydawnictwo HELP MED, 2007

Informacje o producencie JELP
Producentem proszku do prania JELP jest duńska firma Danlind, założona w 1928 roku przez rodzinę Lind. Danlind produkuje szeroką gamę specjalistycznych środków piorących, tj.: proszki do prania, tabletki do prania, proszki w koncentracie tzw. compact, płyny do prania i zmiękczania tkanin, środki czyszczące do zmywarek. Producent posiada certyfikaty środowiskowe ISO 14001 i EMAS. Główną marką firmy Danlind jest JELP, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Dramers S.A.
W 2006 roku hipoalergiczny proszek do prania JELP został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Położnych, które uznało go za „najdelikatniejszy i najbezpieczniejszy produkt dla noworodków i niemowląt”.
Więcej informacji >> http://www.jelp.pl/.

hastagi na stronie:

#atopowe zapalenie skóry u niemowląt #atopowe zapalenie skóry u dzieci #łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy