Alergia Wiadomości Branżowe

Krakowskie Centrum Radioterapii Amethyst pnie się w górę

Trwa budowa bunkrów, w których zainstalowane będą przyśpieszacze liniowe (akceleratory) w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Obiekt powstaje na działce przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera. Kompletowany jest już zespół Centrum. Rekrutacja dotyczy m.in. fizyków medycznych i lekarzy radioterapeutów.Budowa Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie ruszyła pod koniec stycznia br.

Trwa budowa bunkrów, w których zainstalowane będą przyśpieszacze liniowe (akceleratory) w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Obiekt powstaje na działce przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera. Kompletowany jest już zespół Centrum. Rekrutacja dotyczy m.in. fizyków medycznych i lekarzy radioterapeutów.

Budowa Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie ruszyła pod koniec stycznia br. Projekt realizuje spółka Radiology Therapeutic Center Poland należąca do holdingu medycznego Amethyst Medical Center. Obiekt zostanie wyposażone w nowy, światowej klasy sprzęt – 3 akceleratory szwedzkiej firmy Elekta i system planowania leczenia, umożliwiające stosowanie najnowocześniejszych technik radioonkologii (IMRT, VMAT). Akceleratory wymagają specjalnej ochrony, są lokalizowane w zabezpieczających przed promieniowaniem bunkrach. Obecnie na placu budowy w Krakowie trwa budowa bunkrów o powierzchni 450 metrów kwadratowych i wysokość 5 metrów.

Akceleratory i bunkry, w których działają, to serce każdego ośrodka radioterapii, dlatego ten etap budowy jest dla nas szczególnie emocjonujący – mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP.

Promieniowanie wytwarzane w akceleratorach wykorzystywane jest w radioterapii do leczenia chorób nowotworowych. Urządzenia instaluje się w specjalnych bunkrach, dzięki którym promieniowanie używane do zabiegów nie przedostaje się na zewnątrz. Projekt ochrony radiologicznej jest elementem składowym projektu budowlanego ośrodków radioterapii. Definiuje on grubość ścian i gęstość użytego betonu. Po zakończeniu prac skuteczność funkcjonowania bunkrów kontroluje Polska Agencja Atomistyki w Warszawie.

Pierwszy etap realizacji bunkrów na placu budowy Centrum Amethyst w Krakowie został przeprowadzony w połowie kwietnia. Do wylania ścian użyto 500 metrów sześciennych betonu. Cała operacja trwała 10 godzin. Ściany trzech bunkrów mają grubość od 1,2 do 2,5 metra, a jakość użytego betonu badały trzy niezależne laboratoria. 30 kwietnia zostały wylane płyty stropowe bunkrów. Na początek maja zaplanowano dalsze prace finalizujące budowę bunkrów. Nastąpi  wylanie pogrubień płyt w miejscach, gdzie projekt przewiduje zwiększone promieniowanie. Obecna płyta stropowa ma ok. 1 metra grubości. W miejscach pogrubionych grubość stropu sięgnie ok. 2,4 metra.

A to już wiesz?  Zimowe spacery i świąteczne uściski bez objawów alergicznych

Zakończenie części terapeutycznej budynku zaplanowane jest latem br. Wtedy rozpocznie się wyposażanie Centrum Radioterapii Amethyst. W krakowskiej placówce działać będzie nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnia radioterapii. Powstający ośrodek będzie mógł przyjąć 2000 pacjentów rocznie, a rozpocznie działanie pod koniec 2013 roku. Koszt całej inwestycji to 84 mln złotych.

Równolegle z pracami budowlanymi prowadzone są działania organizacyjne. Rozpoczął się proces rekrutacji wysokospecjalistycznej kadry. Oferty pracy dotyczą lekarzy radioterapeutów, fizyków medycznych i techników elektroradiologii.

– Radioterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. W Polsce działają doskonale wyposażone ośrodki radioterapeutyczne, ale ciągle zauważalny jest brak dostępu do najnowszych szkoleń i światowej wiedzy – podkreśla prezes Barbara Werchowiecka-Rusinek. – Dzięki sieci Amethyst będziemy szkolić lekarzy, fizyków medycznych i techników w naszych partnerskich ośrodkach na świecie, m.in. w Metz we Francji i Davidoff Center w Izraelu.

Oprócz Centrum w Krakowie RTCP prowadzi podobny projekt w Przemyślu.

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji inwestycji w Krakowie i Przemyślu. Jej właścicielem jest holding medyczny Amethyst Medical Center, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Niemczech. Właściciele firmy od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant  A&D Pharma czy międzynarodowa sieć stacji dializ.  Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 – 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ. W 2006 roku zostały one odsprzedane grupie Fresenius, światowemu potentatowi w  branży nefrologicznej.

Od września 2012 roku w Bukareszcie w Rumunii działa pierwszy ośrodek  Amethyst Radiotherapy. Finalizowana jest też inwestycja w Cluj. W Polsce oprócz ośrodka w Krakowie przygotowywany jest podobny projekt w Przemyślu. 8 marca br.  przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu i Zarządu RTCP podpisali umowę o współpracy.

< 240952" >

Źródło RTCP. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy