Alergia

Czy alergicy mogą hodować tylko rybki akwariowe? Zwierzęta odpowiednie dla małych alergików

Loro-Parque-01-05-zolw-JELP
Czy alergicy mogą hodować tylko rybki akwariowe? Zwierzęta odpowiednie dla małych alergików Niezwykle ważne dla rozwoju emocjonalnego malucha jest posiadanie zwierzątka, które może przytulać i

Czy alergicy mogą hodować tylko rybki akwariowe? Zwierzęta odpowiednie dla małych alergików

Niezwykle ważne dla rozwoju emocjonalnego malucha jest posiadanie zwierzątka, które może przytulać i głaskać. Naukowo stwierdzono, że dzieci łatwiej budują więź emocjonalną ze zwierzętami niż z dorosłymi, a poprzez codzienne kontakty z pupilem nabierają wrażliwości także w stosunku do dorosłych oraz rówieśników. Warto dodać, że systematyczna opieka nad pupilem uczy dziecko obowiązkowości, ponadto sprawia, że malec czuje się potrzebny.

Niewątpliwie warto wychowywać dzieci w towarzystwie zwierzątka, jednak duży odsetek maluchów oraz dorosłych cierpi na alergię skórną lub oddechową. Na podstawie badań epidemiologicznych wiemy, że problemy z alergią dotyczą już prawie co trzeciego mieszkańca naszej planety. Większość rodziców bez zastanowienia obarcza zwierzęta „winą” za katar czy wysypkę, nie biorąc po uwagę zagrożenia powodowanego przez stosowanie na co dzień środków chemicznych. Bliski kontakt z “plastikowym światem”, zaowocował wybuchem niemalże epidemii alergii, której przyczyny szukamy w kociej czy psiej sierści.

Nasuwa się zatem pytanie czy w związku z uczuleniami zrezygnować z wyżej wymienionych, niezwykle ważnych aspektów wychowania dziecka, które mogą zostać zrealizowane dzięki obecności zwierzątka w domu?

Jeśli dziecko cierpi na alergię warto wybrać zwierzę, które pozbawione jest sierści. Najbezpieczniejszymi czworonogami dla małego alergika są żółwie, które wbrew pozorom są bardzo towarzyskie i sympatyczne. Nie brudzą, nie hałasują – co dla rodziców ma ogromne znaczenie. Warto przemyśleć także zakup jaszczurek, których hodowla stała się niezwykle modna w ostatnich latach, np. legwanów lub kameleonów. Starszym dzieciom można także zaproponować hodowlę patyczaków. Obserwacja metod kamuflażu tych owadów zainteresuje każdego przedszkolaka – maluch będzie zachwycony widząc jak owad upodabnia się do otaczających go roślin. Ogromną zaletą zwierząt terraryjnych jest to, że ich ciała nie wydzielają wyczuwalnej dla człowieka woni, ponadto wydalają znacznie mniej odchodów niż ssaki czy ptaki. Pomysłowo urządzone terrarium zawierające elementy skalne, rośliny oraz drewniane kłody stanowi prawdziwą ozdobę pokoju oraz pozwala dziecku obserwować zachowania zwierząt. O miejsce, w którym hodujemy gady oraz owady, należy odpowiednio dbać, aby nie dopuścić do rozwoju alergizujących grzybów. Kolejną propozycją zwierzątek dla alergika mogą być rybki akwariowe, które także nie uczulają, ale trudno byłoby maluchowi nawiązać z nimi bliższy kontakt, nie da się ich przytulić ani pogłaskać. Poza tym sproszkowany pokarm dla rybek może spowodować alergię wziewną.

A to już wiesz?  Zimowe wietrzenie

Jeśli jednak nasz maluch pragnie zaopiekować się „futrzakiem” warto wówczas przed zakupem psa lub kota dodatkowo przeanalizować tę prośbę. Wiele zależy od tego, w jakim stopniu dana osoba jest uczulona na sierść. Jeśli jest jakiekolwiek podejrzenie o uczulenie, przed podjęciem decyzji o zakupie zwierzaka należy wykonać testy alergiczne. W niektórych przypadkach warto poddać się odczulaniu – mówi Katarzyna Wolszczak-Piotrowska z Hodowli Kotów Burmańskich DHARMA (www.burmy.net).
Loro-Parque-01-05-zolw-JELP
Najsilniejszym alergenem pochodzącym od kotów jest wydzielina gruczołów zatok okołoodbytniczych, która wraz z naskórkiem przylepia się do włosów podszerstkowych i unosi się na nich w powietrzu. Gdy maluch chce mieć w domu kota, najlepiej zdecydować się na rasę uznawaną za mało alergiczną. Przykładem takiej rasy są Burmy, prawie całkowicie pozbawione podszerstka, czyli krótkiej, gęstej i miękkiej warstwy futra pod okrywą włosową. To właśnie podszerstek jest uznawany za najbardziej alergiczną część kociego włosa. Burmy mają krótką i przylegającą do skóry sierść, a ponadto prawie nie linieją – więc to również czynniki „antyalergiczne”. Rasą najbardziej przyjazną dla uczuleniowców są Sfinksy, które prawie w ogóle nie mają sierści – wyjaśnia pani Katarzyna.

Alergeny pochodzenia zwierzęcego obecne są przede wszystkim w kurzu domowym, który gromadzi się na podłogach, miękkich wykładzinach oraz w powietrzu pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego oprócz codziennej pielęgnacji pupila należy te alergeny systematycznie eliminować z mieszkania:

Jeśli zdecydujemy się, aby zwierzę zamieszkało z domownikami, warto codziennie odkurzać pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta oraz alergik odkurzaczami wyposażonymi w filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Należy zrezygnować z wykładziny, w której gromadzi się alergizująca sierść. Najlepszym zabezpieczeniem podłogi zamiast ciężkich, wełnianych dywanów jest położenie bawełnianych dywaników, które można prać w pralce. Odpowiednia temperatura oraz zastosowanie hipoalergicznego proszku do prania zagwarantuje usunięcie z tkanin alergenów pochodzenia zwierzęcego.
Nie pozwalajmy zwierzęciu wchodzić do sypialni alergika. Powinno ono spać w jednym miejscu, na specjalnie przygotowanym posłaniu – najlepiej w przedpokoju. Jeśli jednak pozwolimy zwierzętom wylegiwać się na pościeli bądź narzutach chroniących łóżka, kanapy lub fotele, należy prać je co najmniej raz w tygodniu w odpowiedniej temperaturze, używając hipoalergicznego proszku (np. JELP).
Po zakończeniu zabaw z pupilem dziecko alergiczne powinno umyć rączki oraz buzię. Alergeny mogą osadzać się także na dziecięcych ubraniach, dlatego warto prać je systematycznie w hipoalergicznym proszku np. JELP, który jest bezpieczny dla małych alergików.

A to już wiesz?  Rodzic – pierwszy kibic małego sportowca. Jak skutecznie wspierać dziecko na boisku?

Stosując się do powyższych zasad utrzymamy w domu dyscyplinę związaną z zachowaniem porządku. Dzięki temu zwiększamy także szansę na to, że obecność zwierzaka nie będzie powodowała objawów alergicznych domowników. Dziecko będzie mogło spędzać czas ze swoim pupilem, co pozytywnie wpłynie na uwrażliwienie oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności młodego człowieka.

Pamiętajmy, że od najmłodszych lat należy uczyć dzieci odpowiedzialności poprzez zachęcanie do prawidłowej opieki nad pupilem. Zwierzę to nie zabawka – ma uczucia, przywiązuje się do opiekunów – nie możemy z niego zrezygnować, oddać, porzucić kiedy nam się „znudzi”. Jeśli decydujemy się na zakup jakiegokolwiek zwierzątka, nie możemy zostawiać go bez opieki na weekend lub podczas wyjazdu wakacyjnego. Przed planowaniem urlopu należy odpowiednio przeszkolić opiekuna tymczasowego, który zajmie się pupilem podczas nieobecności domowników!

Informacje o producencie JELP

Producentem proszku do prania JELP jest duńska firma Danlind, założona w 1928 roku przez rodzinę Lind. Danlind produkuje szeroką gamę specjalistycznych środków piorących, tj.: proszki do prania, tabletki do prania, proszki w koncentracie tzw. compact, płyny do prania i zmiękczania tkanin, środki czyszczące do zmywarek. Producent posiada certyfikaty środowiskowe ISO 14001 i EMAS. Główną marką firmy Danlind jest JELP, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Dramers S.A.

W 2006 roku hipoalergiczny proszek do prania JELP został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Położnych, które uznało go za „najdelikatniejszy i najbezpieczniejszy produkt dla noworodków i niemowląt”.

Więcej informacji >> www.jelp.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy