Alergia Wiadomości Branżowe

Dotykowy ekran kardiomonitora wyprzedził iPada

Czy pojawienie się iPada zrewolucjonizowało rynek zaawansowanych technologii? W branży medycznej urządzenia z dotykowymi ekranami to standard już od kilkunastu lat. EMTEL, czołowy producent kardiomonitorów i defibrylatorów w Polsce pokazuje postęp w rozwoju technologii ratujących życie w stosunku do rozwiązań typowo użytkowych. Zastosowanie ekranów dotykowych w kardiomonitorach pozwala – w

Teaser

Czy pojawienie się iPada zrewolucjonizowało rynek zaawansowanych technologii? W branży medycznej urządzenia z dotykowymi ekranami to standard już od kilkunastu lat. EMTEL, czołowy producent kardiomonitorów i defibrylatorów w Polsce pokazuje postęp w rozwoju technologii ratujących życie w stosunku do rozwiązań typowo użytkowych. Zastosowanie ekranów dotykowych w kardiomonitorach pozwala – w sytuacji zagrożenia życia – obsługiwać je nawet w jednorazowych rękawiczkach.

Ekrany stosowane w kardiomonitorach to tzw. ekrany rezystancyjne. Od ekranów pojemnościowych wykorzystywanych np. w iPadach różnią się głównie tym, iż reagują na dotyk jakiegokolwiek przedmiotu, a nie jedynie na dotyk ciepłego palca. To rozwiązanie, jeszcze niemożliwe w przypadku tabletów, pozwala personelowi medycznemu korzystać z ekranu w jednorazowych, nawet zabrudzonych i wilgotnych rękawiczkach oraz za pomocą niemal każdego przedmiotu.

Świat dostrzegł dotykowe ekrany w 2007 roku, kiedy na rynku pojawiła się pierwsza wersja tak popularnego dziś iPhona. W 2010 roku rynek zawojował niespełna 10 calowy tablet iPad.Ekrany dotykowe w kardiomonitorach z powodzeniem stosowane są jednak od lat. EMTEL wprowadził pierwszy dotykowy ekran w 1998 roku, kiedy na rynku nie istniały jeszcze nawet tzw. płaskie monitory.

– Dzięki takiej funkcjonalności oszczędzamy czas, który jest decydujący w krytycznych sytuacjach. Postęp technologiczny w branży medycznej jest ogromny. Pierwsze ekrany produkowane przez EMTEL ponad 20 lat temu posiadały 9 cali i były ekranami kineskopowymi, monochromatycznymi. Obecnie standardem są już płaskie i kolorowe ekrany LCD TFT – mówi Waldemar Śliwa, prezes firmy EMTEL, czołowego producenta kardiomonitorów i defibrylatorów w Polsce.

Obsługa kardiomonitora z ekranem dotykowym jest znacznie łatwiejsza niż obsługa urządzenia z pokrętłem czy przyciskami. Kolejnym atutem jest możliwość zachowania czystości takiego sprzętu, co nie jest tak proste w przypadku pokręteł i przycisków, które są bardziej podatne na brud.

Obecnie wszystkie dostępne kardiomonitory posiadają ekrany dotykowe. W przypadku urządzeń EMTEL wyświetlacz może być 12-sto, 15-sto, 17-sto i 19-sto calowy. Te największe posiadają rozdzielczość 1280×1024 pikseli. Ekran zapewnia pełną obsługę kardiomonitora, czyli od konfiguracji po intuicyjną nawigację.

A to już wiesz?  Oswoić atopowe zapalenie skóry

Nowoczesne kardiomonitory, połączone w ramach systemu, pozwalają ponadto na monitorowanie pacjenta, archiwizowanie i transmisję danych. Dzięki temu pacjent jest pod stałą opieką specjalistyczną, a personel medyczny ma jednoczesny dostęp do danych ze wszystkich funkcjonujących w sieci kardiomonitorów. Transmisję danych między kardiomonitorami a centralą zapewnia sieć Ethernet.

< 233700" >

Źródło EMTEL. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy