Alergia na ślinę komarów

Alergia na ślinę komarów jest niezmiernie dokuczliwa dla ogromnej większości ludzi, może być ona także groźna dla niektórych.

Duża część substancji zawartych w ślinie komara i „wstrzykiwana” ludziom zdolna jest uczulać. Uchodzi powszechnej uwadze, że człowiek jest pierwotnie niewrażliwy na komary. W większości krajów dotyczy to wyłącznie niemowląt i małych dzieci dopóki się z komarami nie zetknęły. Po jednym (bardzo rzadko) lub kilkunastu (zazwyczaj) ukąszeniach pojawia się u nich alergia na białka obecne w ślinie owada, która utrzymuję się przez większą część życia. Przed jej wystąpieniem osoba atakowana nie odczuwa świądu pomimo kąsania przez komary.

Naukowcy z Finlandii, Danii i Korei zauwazyli, że uczulenie pojawia się koło drugiego roku życia. Młodsze dzieci tolerują ślinę komara, czyli obecne w niej białka. Czasmi też takątolerancję można zaobserwować u ludzi dorosłych, jednak jest to bardzo rzadkie.

Related posts

2 Comments

 1. lolek162 said:

  Witam ,
  jestem uczulony na sline/jad komara w stopniu klinicznym tzn ostatnio mialem szok anafilaktyczny czyli goraczke walenie serca slabosc i ouchlizna taka jak np. przy zlamaniach . lekarze podaja tylo srodki dorazne np wapno czy adrenaline ale to wcale mi nie pomaga szuklem pomocy wszedzie w klinikach szpitalach i nic . czy moze jest juz jaks szczepionka albo prace prowadzone nad nia .
  Pozdrawiam i prosze o odpowiedz na [email protected]

 2. radek said:

  mam podobny problem z synem 3 latka , gdyby pan mogl cos pomoc albo rady z zycia jak go chronic , jemu rany sie nie goja i sie blisznia po kilku miesiacach

  dziekuje

Comments are closed.

Top