Najczęstsze wypadki w kuchni – jak sobie z nimi radzić?

Informacja prasowa
Warszawa, 11 września 2018

Najczęstsze wypadki w kuchni – jak sobie z nimi radzić?

Kuchnia to miejsce, które każdemu z nas kojarzy się z pysznymi daniami, wspaniałymi zapachami i magią gotowania. Często jednak zdarza się, że radość z czasu spędzonego podczas kulinarnych eksperymentów, na chwile odbierają nam drobne skaleczenia i otarcia lub oparzenia, o które nietrudno w czasie porannego pośpiechu lub w trakcie przygotowań na przyjście niezapowiedzianych gości. Jak poradzić sobie z drobnymi skaleczeniami i właściwie ocenić sytuację, aby szybko zażegnać kryzys?

Otarcia i skaleczenia

W ferworze gotowania każdy z nas instynktownie wyjmuje odpowiedniej wielkości garnki, szuka drewnianej łyżki do mieszania sosu, kroi ziemniaki czy trze marchewkę na drobnej tarce. W takich momentach chwilowej nieuwagi nietrudno o drobne otarcia i skaleczenia. Szczególnie łatwo obetrzeć palec przy użyciu tarki, kiedy kawałek marchewki trzymany przez nas w dłoni jest już wyjątkowo krótki, a wykonywane ruchy – zamaszyste i energiczne lub podczas krojenia mięsa nie dostrzec palca odpowiednio szybko. W takich chwilach nie traćmy zimnej krwi i szybko oceńmy sytuację, aby zwycięsko wyjść z opresji. Najważniejsze kroki szybkiej reakcji na drobne skaleczenia przedstawiamy poniżej:

1. Szybko przemyj skaleczenie zimną, bieżącą wodą
2. Na drobne rany i otarcia możesz użyć maści, która przyspieszy gojenie się rany i zapobiegnie powstawaniu blizn. Taka maść, dzięki trzem antybiotykom o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego i substancjom czynnym zapobiega zakażeniom bakteryjnym i wspomaga leczenie rany (np. Maxibiotic)
3. Jeśli chcesz wrócić do prac kuchennych, załóż na ranę delikatny opatrunek lub plaster, będziesz pewna, że skaleczenie nie ma kontaktu z niepożądanymi powierzchniami i substancjami.

Bąble i oparzenia
Komu z nas w chwilach odcedzania makaronu czy ziemniaków nie zdarzyło się oparzyć gorącą parą? Oparzenia parą wodną są równie częste jak te spowodowane przez rozgrzany olej z patelni czy przez instynktowne chwycenie gorącego garnka lub blachy w piekarniku. Jak właściwie ocenić sytuację i zareagować w pierwszych chwilach po oparzeniu? Pierwszą pomocą w takim przypadku jest schłodzenie oparzonego miejsca zimną, bieżącą wodą. Następnie należy osuszyć ranę i nałożyć na nią czysty, suchy opatrunek. Nałożenie maści z antybiotykiem (np. Maxibiotic), zabezpieczy uszkodzoną skórę przed wdaniem się zakażenia co przyspieszy gojenie urazu. Oprócz szybkiej reakcji, ważne jest trafne ocenienie stopnia oparzenia i powagi sytuacji. Jeśli przytrafi Ci się cięższe oparzenie (II i III stopnia), należy skontaktować się z lekarzem, a w przypadku ciężkich rozległych oparzeń należy jak najszybciej wezwać karetkę (numer telefonu: 999 lub 112) i poddać się specjalistycznej opiece.

Skorzystaj z naszych porad i bądź przygotowana na każdą kuchenną ewentualność. Spraw, aby drobne skaleczenia i oparzenia nie miały wpływu na przyjemność jaką czerpiesz z gotowania i częstowania najbliższych własnoręcznie przygotowanymi pysznościami.

DODATKOWE INFORMACJE
MaxiBiotic – lek w postaci maści do stosowania miejscowego na skórę przy drobnych ranach (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzeniach i owrzodzeniach skóry. Substancje czynne leku to trzy antybiotyki o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego, wobec bakterii będących przyczyną większości zakażeń skóry. Maść dostępna w tubach zawierających 3 g, 5 g i 15 g leku lub jednorazowych saszetkach o pojemności 1 g.
MaxiSeptic – środek antyseptyczny w postaci spray’u, który stosuje się na skórę lub rany w celu zniszczenia drobnoustrojów i czynników zakaźnych oraz zapobiegania zakażeniom. Lek zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku. Spray dostępny w dwóch pojemnościach – 50 ml i 250 ml.
Średnia cena apteczna maści, 5 g: 11,80 zł
Średnia cena apteczna saszetek, 1 g x 10 sztuk: 16,70 zł
Średnia cena apteczna spray’u, 50 ml: 17,40 zł

MaxiBiotic – substancjami czynnymi leku są: neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan, bacytracyna cynkowa. 1 g maści zawiera 5 mg neomycyny siarczanu, 5000 j.m. polimyksyny B siarczanu oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej. Inne składniki leku to wazelina biała. Stosowanie: lek jest przeznaczony do stosowania miejscowo na skórę. Po wyjęciu tuby z pudełka i odkręceniu zakrętki należy odwróconą zakrętką przebić aluminiowe zabezpieczenie wylotu tuby i wycisnąć potrzebną ilość maści. Oczyścić miejsce zranienia i pokryć niewielką ilością leku. Lek MaxiBiotic należy nakładać na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2 do 5 razy na dobę. Miejsce to po nałożeniu leku można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte. Nie stosować dłużej niż przez 7 dni. Po ukończeniu leczenia nie należy ponownie stosować leku przed upływem 3 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: PharmaSwiss českà republika s.r.o., Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praga 7, Republika Czeska.

Top